Kdo jsme my? No přece Kováci.
Vznikli jsme v roce 1863 jako "Ústřední pokladna ku podpoře dělníků strojnických".
Charakter činnosti byl podpůrný a osvětový. Změny přišly později, neboť byl přijat zákon o spolčovacím právu a koaliční zákon.
V roce 1871 se objevuje v Liberci "Odborový spolek dělníků v železe a kovu", následně jsou spolky odborové zakládány také v Brně a Chomutově.
V roce 1879 byla v Prahe úředně povolena "Strojnická beseda". Od 90.let 19. Století se místní spolky seskupují do regionálních nebo celorakouských.
Přirozeným centrem se v Rakousku-Uhersku stává Brno – jako určité místo, kde se dále tvoří dějiny a je možné spojit historii Kováků.
26. - 28. prosince 1890 se v Brně uskutečnil I. rakouský sjezd kovodělníků a hutníků.
Sjezd přijal rezoluci, která hájí spolčovací a shromažďovací svobody, zájmy pracujících, pracovní dobu, mzdu a práci žen a dětí. Tiskovou rezolucí také bylo zahájeno vydávání vlastního listu, časopisu „ Rakouský kovodělník „.
V srpnu 1892 vzniká "Odborový spolek kovodělníků a jejich spolupracovníků v Čechách".
Ve stejném období vzniká podobný spolek na Moravě a v říjnu 1892 je ve Vídni založena "Jednota zemských spolků kovodělnických".
V prosinci roku 1893 je založena "I. rakouská všeodborová centrála".
Zajímavé je to, že ze Slovenska z tohoto historického období buď zprávy nejsou, nebo se tam nic podobného nezakládalo.
V dvou následujících letech 1894 a 1896 proběhly další různé aktivity kováckých spolků a došlo k centralizaci Unie kovácké.
Jenže české země nepřijaly tuto strategii, tak vzniká ( v roce 1897 ) "Odborové sdružení slovanské" .
Brněnská oblast byla přikloněna k Vídni, České "Odborové sdružení slovanské" se stává silnějším a dává základ československému odborovému hnutí v roce 1918.
Organizovanost v té době byla nízká, v centrech kovoprůmyslu jako Brno, Praha ne vyšší než 30 %.
Historické mezníky do roku 1918:
- r. 1900 – diskuze o výhodnosti centralizování vlivu, jednotnost požadavků na délku pracovní doby ( 8 hodin )a lepšího pojištění
- r. 1908 – uzavírání tzv. ceníkových smluv, jde o zárodek Kolektivní smlouvy
- r. 1911 – zavedení nemocenských podpor, mzdové hnutí a zřízení obranného fondu.
Československá republika 1918 - 1939
Sociálně demokraticky ovlivněné odborové sdružení a svaz pod novým jménem „Svaz kovodělníků v Československé republice „ přijímá na sjezdu v r. 1919 ( označeném jako IV. Řádný sjezd ) zásadu :
Jeden závod, jedna odborová organizace.
R. 1926 středoevropská krize, snahy o sloučení všech kováckých organizací v republice. Na VI. Sjezdu kováků bylo požadováno přijetí zákona o postavení odborových zprostředkovatelen na úroveň veřejných institucí.
Do roku 1939 se konalo ještě několik sjezdů, kde se zejména požadovalo – uzákonění 40ti hodinové pracovní doby, jednotný kodex pracovního práva a reformy sociálních zákonů.
Nepodařilo se sjednotit organizace kováků ani dosáhnout vyšší právní závaznosti kolektivních smluv.
V těsném předválečném období tedy u nás působilo osm svazů nebo ústředí tzv. kováckých organizací s přibližně 226 000 členy.
18. 12. 1938 se konal "Ustavující sjezd" Sdružení kovoprůmyslového dělnictva v republice Česko-slovenské.
Takto se sloučily největší organizace odborové a kovácké.
Po 15.březnu 1939 byla odborová činnost již násilně řešena „úřední mocí „ , kováci soustředěni do tzv. "Jednoty kovoprůmyslového dělnictva".
Od roku 1941 již působí na území protektorátu pouze jedna „ Národní všeodborová ústředna zaměstnanecká„ - NOÚZ.
Československá republika 1945 – 1989
Jako jedni z prvních se Kováci organizují ihned po květnu 1945 pod ÚRO tedy Ústřední radou odborů, což se v té době jevilo jako nejvýhodnější a akceschopný model.
V čele svazu stál Augustin Kliment, jenže jeho činnost byla velmi kontroversní, neboť byl zároveň předsedou svazu a ministrem průmyslu.
Do poloviny 60. let byla na základě změn postojů stranických orgánů a vůdců několikrát měněna odborová centra, jejich názvy i působnost v jednotlivých průmyslových odvětvích.
V euforických dobách let 1967 až 1969 byl svaz rozdělen na českou a slovenskou část, znovu sloučen a na 5. Plenární schůzi kováků v říjnu 1969 bylo odvoláno celé vedení svazu včetně skutečné autority tehdejšího předsedy Tomana.
Normalizační éra tedy znamenala znovu ústřední orgán – ROH (Revoluční odborové hnutí) a celostátní jeden "OS pracovníků kovoprůmyslu".
V březnu 1987 měl tento svaz na svém posledním sjezdu základnu 1 353 000 členů.
Není ale pochyb že to bylo jen díky téměř povinnému členství v odborech.
Zásadní změny v listopadu 1989 znamenaly především odpolitizování odborů jako novou podstatu fungování této platformy, zastupující pracující.
zpracoval Jiří Bohdan, leden 2015